30 Ekim 2020 Cuma günü, Türkiye saati ile 14.51’de merkez üssü Ege Denizi’nin güneyinde
Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Ana şoktan 26
Kasım 2020 tarihine kadar geçen sürede büyüklüğü 4’ün üzerinde 46 artçı olmak üzere
toplamda 4.468 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’nden (SAKOM) alınan bilgilere göre 117 kişi hayatını
kaybetmiştir. Yaralanan 1.032 kişiden 1.030’u taburcu edilmiş olup 1’i yoğun bakım olmak
üzere 2 kişinin tedavisi devam etmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre acil olarak yıkılması gereken veya ağır hasarlı
178, orta hasarlı 176 ve kısmen hasarlı 1143 bina bulunmaktadır.

Afet Platformu Kriz Masası komisyonu depremin hemen sonrasında yaptığı Acil Durum Toplantısı’nda ekipleri sahaya yönlendirmiştir. Platform üyelerinden bazılarının İzmir’de olması Valilik tarafından oluşturulan Kriz Masası’na dahil olmamızı, yerel yönetimler ve yerel STK’lar ile hızlıca iletişim kurmamızı, doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmamızı sağlamıştır.

Sahaya ulaşmamızın ardından Originn Co-Working tarafından Afet Platformu’na tahsis edilen ve Kriz Masası komisyonunun merkezi olarak konumlandırdığımız ofisimizde genel durum değerlendirmesinin ardından sorumluluk alanlarına dağılındı. Valilik tarafındaki bilgilere ulaşmak, sahadaki hasarı ve ihtiyaçları yerinde tespit etmek, gönüllüleri koordine etmek, yerel yönetimler ile görüşmek ve depo-lojistik konularıyla ilgilenmek üzere birer ekip görevlendirilmiştir.

Afet Platformunda yer alan sivil toplum kuruluşlarına bağlı yüzlerce gönüllü; afet sonrası hasar tespit, ihtiyaç tespit, yardım tasnif etme ve dağıtma gibi görevleri üstlenerek depremin ilk anından beri depremden etkilenen bireylerin ihtiyaçlarını karşılamıştır.