ÜYELER

KURUCU ÜYELER

KADIN DAYANIŞMA VAKFI

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) 1999 Marmara depremi sonrasında yaşanan afetin yaralarını sarmak amacıyla buluşan kadınların kurdukları bir vakıftır. Afetin hemen ardından bölgede toplumsal cinsiyete duyarlı dayanışma pratiği ören grubun uyguladığı etkin çalışmalar, bir kadın örgütü olarak devam etmesinin yolunu açmış, 2001 yılında resmi olarak İstanbul’da kurulmuştur. Şiddet ve ayrımcılığa maruz bırakılan tüm kadınlar hedef grubu içerisinde yer almakla birlikte; kuruluş amacına uygun olarak afetlerden etkilenen ve çok faktörlü ayrımcılığa maruz bırakılan kadınları önceleyen, politik dayanışma, hak temelli ve katılımcı yaklaşımla doğrudan destek ve savunuculuk faaliyetleri sürdürüyor.

Faaliyet Alanları

Kadına yönelik şiddet, ev-içi şiddetle mücadele ve danışmanlık desteği

KADAV’a kurumsal iletişim kanalları ile ulaşan yılda ortalama 200 Türkiyeli kadının bireysel başvurusunu almakta çoğunlukla hukuki destek sağlamaktadır. 

Göçmen kadınlara yönelik cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılıkla mücadele

Yerinden edilmeyi insan eliyle oluşan afet olarak tanımlayan Kadav, statü ayrımı yapmaksızın göçmen kadınlara cinsel şiddetin önem hiyerarşisi içinde yer bulamaması, görünmezliği ve politikasızlık sorunları nedeniyle 2010 yılında bu alana yönelmiştir. 2015 itibariyle ağırlıklı olarak Suriyeli mülteci kadınlar olmak üzere, cinsiyetlerine ek olarak, göçmenlik konumu nedeniyle şiddetin bütün biçimlerine maruz kalan, koruma mekanizmalarına erişemeyen kadınların sorunlarının görünürlüğü doğrudan bireysel destek ve toplumsal cinsiyet odaklı güçlendirme çalışmalar yapmaktadır. Suriyeli göçmenlerin yoğun yaşadıkları bölgelerden biri olan Küçükçekmecede Kadınlar için Toplum Merkezi bulunmaktadır. 

İletişim

Fevzi Çakmak Mah. Halkalı cad. No:195 D:11/12 Sefaköy Küçükçekmece/İstanbul

www.kadav.org.tr

ÜYELERİMİZ

Tüm üyelerimizi görmek için tıklayın.