İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen korkunç İzmir depreminin ardından “Bir Kira Bir Yuva” adında yeni bir yardımlaşma platformu hizmete açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İhtiyaç Haritası ve STK Afet Platformu iş birliğinde hayata geçirilen proje ile deprem sonrası yeni bir eve ihtiyacı olan kişiler ile yardımda bulunmak isteyen kişilerin bir araya getirilmesi hedefleniyor.

birkirabiryuva.org web sitesi üzerinden ulaşabileceğini platformda son derece basit bir arayüz ile karşılaşıyorsunuz. Ortada; AFAD toplanma alanları, çadır kent ve hasarlı binalar, afetzedelerin demografik bilgisi ile ihtiyaçlarına yönelik bilgileri içeren bir harita yer alırken; sol tarafta yardım talep edebileceğini ya da yardımda bulunabileceğiniz butonlar, sağ tarafta ise şu ana kadar gelen yardım talebi ve yardım sayısı yer alıyor.

İzmir depreminde yaşadığı ev zarar gören ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız, “Eve ihtiyacım var” butonuna tıklayarak yardım taleplerini iletebiliyorlar. Yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız için ise “Kira desteği vermek istiyorum” ve “Evim kullanılsın istiyorum” şeklinde iki ayrı yardım seçeneği bulunuyor. An itibarıyla platform aracılığı ile 45 kişinin yardım talebinde bulunduğu, 38 kişinin toplamda 734 bin TL yardımda bulunduğu ve 2 evin paylaşıldığı görülüyor.

Konuyla ilgili olarak Twitter hesabından paylaşımda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Depremde evlerini kaybeden vatandaşlarımızla onlara destek olmak isteyen kişi ve kurumları birkirabiryuva.org adresinde buluşturuyoruz. #BizVarız diyen kişi veya kurumlar bu adresten kira ya da ev desteğinde bulunabilecek. İyilik hareketini büyütme zamanı!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Webtekno

2021 Orman Yangınları Raporu Yayımlandı

Afet Platformu olarak depremin hemen sonrasında yaptığımız Acil Durum Toplantısı’nda ekipleri sahaya yönlendirme kararı aldık. Yaptığımız tüm çalışmaları bir rapor haline getirdik.

STK’ları birleştiren hareket İzmir’de hayat kurtarıyor (Dünya)

Elazığ depreminde güçlerini birleştiren 23 sivil toplum kuruluşu, İzmir’de yüzlerce gönüllüyle hayat kurtarıyor. Ekimde kurulan STK Afet Platformu ile bölgenin ihtiyaç analizi yapıldı. Platformun sözcüsü Serhan Süzer, listeyi paylaşarak, “Türkiye’den destek bekliyoruz” dedi.

2020 İzmir Depremi Raporu Yayımlandı

Afet Platformu olarak depremin hemen sonrasında yaptığımız Acil Durum Toplantısı’nda ekipleri sahaya yönlendirme kararı aldık. Yaptığımız tüm çalışmaları bir rapor haline getirdik.

Elazığ’a destek TIR’ı (Hürriyet)

AÇEV, 2020’nin ocak ayında Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında bölgede yaşayan çocuk ve yetişkinlere yönelik psikososyal destek sağlanması hedefiyle harekete geçti. AÇEV, yılın ilk yarısında bölgede yürüttüğü personel eğitimlerinin ardından, afet sonrası uzun vadede ortaya çıkabilecek travmalara müdahale etmek amacıyla Gezici Hizmet Aracı Projesi’ni hayata geçirdi.